İngilizce Erciyes Dağı Tanıtımı

İngilizce Erciyes Dağı tanıtımı aşağıda verilmiştir.

Erciyes Mountain

Mounth Erciyes is a magnifect mountain with a height of 3917 meters.It is south west of the city of Kayseri in Turkey.

There is always snow on the mountain is summer and winter.Winter sports have started to develop in recent years.Mountaineering sports are also available.Many touristic hotels were built in both Erciyes and Kayseri in recent years.

Mounth Erciyes is at extinct volcano.It has been sleeping in its deep sleep for thousands of years.It spewed lava arount it in combative times.The old name of the mountain is Argoios.Fairy chimneys in the Cabadocia region are made of ashes thrown by the Erciyes.

Kayseri,the ancient city on the outskirts of Erciyes,is worth seeing.It is an interesting city with its historical castle and old bazaar.Trade and industry have developed.It is also a univercity city. There is also an international airport in the city.

Erciyes Dağı

Erciyes dağı 3917 metre yüksekliğiyle muhteşem görünümlü bir dağdır.Türkiye’de Kayseri şehrinin Güneybatısındadır.

Dağda yaz ve kış her zaman kar vardır.Son yıllarda kış sporları gelişmeye başlamıştır.Dağcılık sporları da yapılmaktadır.Son yıllarda hem Erciyes’te hem Kayseri’de çok sayıda turistik otel inşa edildi.

Erciyes Dağı sönmüş bir volkandır.Binlerce yıldır derin uykusunda uyumaktadır.Hırçın zamanlarında etrafına lav püskürtmüştür.Dağın eski ismi Argoios’tur.Kabadokya bölgesindeki peribacaları Erciyes’in savurduğu küllerden oluşmuştur.

Erciyesin eteklerindeki kadim şehir Kayseri,görülmeye değer güzelliktedir.Tarihi kalesi ve eski çarşısıyla ilginç bir şehirdir.Ticaret ve endüstri gelişmiştir.Ayrıca üniversite şehridir.Şehirde milletlerarası havaalanı da mevcuttur.

Not: İngilizce öğrenebilmek için metinler üzerinde kelime ezber çalışmaları yapılmalıdır.Daha sonra cümle cümle alternatif metin oluşturmaya çalışmak da faydalı olacaktır.İngilizce Erciyes Dağı tanıtımı , metin çözümlemesine uygundur.